Ehk meil on nädalas tunnid ja ma nimetan seda mängimiseks. Olles kolm nädalat keskendunud remondile ja ehitusele korteris, tundus mulle, et lapsed jäid tahaplaanile. K.a. nende kindel päevakava ja graafik, millega me endale karuteene tegime. Isabel ei maga enam enamasti lõunaund. Mis minu jaoks pole suurem kaotus, sest Matu nagunii enam ammu ei maga lõunal. Kuna ma näen, et Isabelil on und vaja, siis pidin midagi välja mõtlema, et ka neid stimuleerida ja mitte ära unustada, kuidas päris elu käib.

  • Esmaspäev: Matemaatika ja kunst: mina ja keskkond
  • Teisipäev: Muusika ja kunst: loodus
  • Kolmapäev: Tööõpetus ja kunst: ehitus
  • Neljapäev: Võimlemine ja kunst: teaduskatsed
  • Reede: Eesti keel/kõne ja kunst: vaba teema

Esimese asjana guugeldasin lasteaia päevakava, leidsin ühe Tallinna lasteaia oma. https://www.tallinn.ee/est/luha-lasteaed/Oppekava-4 Sellest inspireerituna koostasin ka meie tunniplaani. Pidasin silmas ka oma lapsi ja nende vajadusi. Kuna nad pole väga huvitatud laua taga istumast ja ei suuda pikalt kaasa teha, siis valisin ainult kaks ainet ühte päeva. Ma arvan, et sellest täitsa piisab. Nemad saavad tegelikult ise ka indu juurde ja päeva jooksul läheme mitu korda nende teemade juurde tagasi, mis hommikul rääkisime või tegime.

Teine asi, mida ma guugeldasin oli küsimus, mida nad üldse praegu oskama peavad. http://www.lepatriinu.ee/oppekava/ Seal on failid erinevate vanuste kohta. Meie peres kasvab 2-aastane Isabel ja 4-aastane Mattias ning tõmbasin alla need failid, mis puudutasid just nende vanust. Sain kinnitust, et mu kokku pandud tunniplaan sobib meile hästi.

Matemaatika

Kuidas siis õpetada lastele matemaatikat? Hetkel oleme õppinud numbreid, kujundeid ja võrrelnud koguseid ehk kas seda on rohkem või vähem. Kasuks oli minu esimese klassi õpik, mille empsil üles otsida palusin. Isabel oli kõrval ja vaatas pealt või lasin tal otsida meie klotsivarudest samasuguseid kujundeid, mis pildil. Keskendusin rohkem Matule. Järgmine esmaspäev võrdleme, kui palju vett on pitsis. Mul on üks, mis on lai ja teine kitsas. Kui mõlemasse sama palju vett panna, siis ühes tundub, et on rohkem. Saame arutleda, miks see nii on. Ja vaatame õpikust uuesti kujundeid, seda teeme kõik koos.

Muusika

Ma ei oska mängida ühtegi pilli, aga ma oskan laulda 😀 Me siis proovisime teha bändi. Sõbranna oskas ksülofoniga mängida lastelaule ja saatis videosid, laulu Põdra maja viksisin tema pealt maha, värvides järjekorra paberile ja Matu proovis seda siis järgi mängida. Ta ei saanud sellega hakkama ja ma ei hakanud talle seda peale ka suruma, sest ta tahtis hoopis kitarri mängida. Lõpuks panin telekast Youtube kaudu lastelaule, et ka Isabel saaks kaasa teha. Vaatasime Põdra maja > muusikavideot < (mida soenguid! Nii cool, Matu tahab ka endale nüüd sellist nagu suurel poisil :D) ja tantsisime-laulsime järgi.

Tööõpetus

Ma valisin selle teema, kuna Matule meeldib hullult ehitada ja teiseks, sest neile meeldib minuga koos süüa teha. Sel kolmapäeval tegime me üsna mahuka töö, ehitasime pallirenni ja pärast seda läksime kohe õue. Õues proovisin neid meelitada okstest onni tegema, aga noh, Matu kaevas mulla sisse auku ja Isabel istus kärus, sest keeldus kõndimast. Üsna tüüpiline käitumine hetkel 😀 See-eest eile said nad mässata söögitegemise juures ja külvasime tilli ja basiilikut ka. Üldiselt meil ongi elu selline, et lapsed teevad kõike kaasa.

Võimlemine

Kuigi ma arvan, et võimlema peaks iga päev, siis olen realist ja panin selle ühe päeva sisse. Panin jälle youtube telekast tööle ja vaatasime SEDA! Neile paistis meeldivat. Kuigi nad väsisid ära ja lõpuks pidin neid meelitama sellega, et näitasin, kui lõbus mul on 😀 Tegime pärast venitusharjutusi ka natuke.

Eesti keel/kõne

Lugesin neile lihavõtte pühaga seoses ühe luuletuse ja arutlesime, millest see räägib. Teiseks mängisime Alias Juniorit terve perega. Isabelile valisin pildid, mida ta tunneb ja proovisin temalt sõnu kätte saada – ebaõnnestusin 😀 Proovisin saada temalt kätte ka loomade häälitsusi, mis tal kaardil olid. Sain ainult ühe hääle! 😀 Matu alguses ütles kohe välja, mis ta pildi peal on, aga kui me olime mitu ringi peale teinud, siis lõpuks taipas, kuidas mäng käib. Meil oli väga tore!

Kunst

Kunstitundi on iga päev, sest ma usun, et laps areneb kõige rohkem läbi käelise tegevuse ja loomingu. Ja ma tean, et mu lastele meeldivad loomingulised tegevused.

Mina ja keskkond: teemaks oli munadepüha, mida tähistavad inimesed erinevates maailma otsades. Lõikasin papist munad ja kleepisime värvilist paberit peale. Järgmine nädal on teemaks inimesed ja nende töö. Praegusel hetkel on suurenenud arstide koormus ja räägime sellest, millega arstid tegelevad. Kas politseinikud on kurjad või nad kaitsevad meid jne.

Loodus: teemaks oli kevad. Mis ilma iseloomustab kevad, mis kasvab/õitseb kevadel. Korjasime õuest kevadele iseloomulikke asju – lilli, naati, pungasid, oksi, käbisid, muru, sammalt jne.

Ehitus: Kuidas ehitada renn nii, et muna veereks. Ehitamine vajab loogilist mõtlemist. Sellest Matul puudu ei tule, ta on isegi geniaalsem kui mina 😀 Isabel harjutas kääridega lõikamist, see on hetkel tema jaoks väga huvitav, sest ta lõiguks kõike! Kui paber otsa saab, siis asub oma riiete kallale. Pean väga tähelepanelik olema selle suslikuga. 😀

Teaduskatsed: Me tegime ise plastiliini. Võib-olla sobiks see tööõpetuse alla ka, aga mis vahet sel tegelikult on. Retsept pärit SIIT!

200 ml nisujahu
200 ml vett
100 ml soola
0,5 tl sidrunhapet
1 spl õli

  • Sega kõik ained paksu põhjaga potis kokku ning tõsta pliidile. Kuumuta kuni segu muutub pealtnäha tahkeks ning hakkab poti keskel üles kummuma. Ära kuumuta liiga kaua, siis hakkab juba kõrbemise lõhna tulema.
  • Lase segul potis nii palju jahtuda, et saad seda käte vahele võtta. Mudi segu käte vahel läbi ühtlaseks palliks.
  • Säilita voolimismassi õhukindlas karbis (soovitavalt külmkapis). Kui voolimismass on karbist võttes liiga niiske ja kleepuv, siis lisa sellele natuke jahu. Õhu kätte jäänud voolimismassi peale tekib koorik. Sellise massi saab taas pehmeks, kui see kergelt veega üle patsutada ja uuesti läbi mudida.

Plaanis on teha erinevaid katseid munadega veel, LINK SIIN. Täna tegime munakoorte sisse kristallvee, pean viis päeva nüüd ootama tulemust. Kokku kolm erinevat segu: 60ml vett ja 30ml vastavalt soola, suhkrut ja soodat, kõikidesse 1 tilk toiduvärvi ka. Retsept SIIT!

Ma julgustan teid ka proovima. Ja samas võtke vabalt. Tehke omas tempos. Ma vahel unustasin siin enda täiesti ära ja homme-ülehomme on minul vaba päev. Oleme lastega taas kolmekesi ja võtame kõike vabalt. Kui juba teete midagi sarnast, siis andke kommentaarides teada, mida ja kuidas. Äkki saan mõtteid juurde! 🙂

Mariann

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Next Post

Hääled mu peas

R apr. 24 , 2020
Kas sa ka vahel vaatad sotsiaalmeedias ringi ja märkad, kui tublid on kõik vanemad? Ja kas sa kuuled ka neid hääli peas, mis ütlevad, et […]

Sarnased lood