No kas pole imeline, et hingates saab kergema elu. Kas ka päriselt? Kuidas?

Ma räägin ühe isikliku kogemuse. Ma käisin psühholoogi juures. Sõidan Jõgevalt Tartusse autoga. Ainult otse vaja sõita ja oledki Annelinna lõpus. Ma tegelikult ei tahtnud üldse ise sõita, sest tundsin ärevust. Mainisin seda sõbrannale ja mehele, kuid lihtsalt polnud võimalik sohvrit saada. Kartsin, et midagi juhtub. Ja juhtuski. Minu esimene paanikahoog. Kuna ma läbisin just vaimse tervise koolituse, siis ma teadsin, mis paanikahoog on. Enne seda tuli mulle pähe üks mõte, mis keerles edasi ja ma hakkasin järku vappudes kontrollimatult nutma. Üritasin hingata, mitte mõelda. Järsku tundsin, kuidas sõrmeotsad surisevad, siis varbad. Tundsin, kuidas surin tuleb mu rindkeresse. Meeletu kramp oli rinnakus. Mõtlesin, et kas ma suren või on see paanikahoog.

Sõitsin autoga edasi, otsisin bussipeatust. Minu ees olev auto oli hoo 70 peale pidurdanud, ma nägin ainult seda autot. Ma jäin bussipeatuses seisma. Nutsin, rinnus ikka valu. Mõtlesin, et ma oleks ilmselt pidanud teadvuse kaotama, kui oleks infarkti saanud. Seega jään ellu. Värisesin üle keha, mõtlesin helistada kiirabisse. Teadsin, et selleks ajaks, kui nad jõuavad, on minuga juba kõik hästi. Mõtlesin helistada kriisiabisse. Ei helistanud, saatsin sõbrannale häälsõnumi, mis juhtus. Istusin aknad lahti autos 10 minutit, rahunesin. Põlved valutasid ja käed surisesid. Hakkasin uuesti sõitma. Minu ees oli auto ja ma jälgisin ainult seda autot. Ma kartsin nii väga, et ma võin põhjustada avarii. Linnas nägin politseid ja jäin mõtlema, et liikluses on igasuguseid inimesi. Nad sõidavad mööda inimestest, kes vajavad abi, aga nad ei tea seda. Keegi ei tea seda. Ma tundsin Jõgevalt sõites oma vanaisa kohalolu. Või kellegi, kaitseingli. Ma ei oska seda tunnet seletada. Need autod, kes mu ees sõitsid, hoidsid mind kohal, ma pidin mõtlema liiklusele. Ma ei saanud autopilooti minna.

Hingamine

Kuidas on hingamine seotud paanikahooga? See on tegelikult seotud ka ärevushooga. Neid on mul tihti. Sügavalt sisse hingates ja pikemalt, hästi rahulikult välja hingates saadad sa oma ajju signaali, et sina kontrollid olukorda. Paanika- ja ärevushood tulevad tavaliselt sellest, et mõtteid on liiga palju korraga, sa ei suuda neid kontrollida. Sa kuuled neid kõiki korraga oma peas. Mu psühholoog õpetas mulle ühe hingamisharjutuse, millel oli uhke nimi ka Ujjayī, rahustav prāņāyama. LINK Ingajooga lehel, 7. hingamisharjutus.

Ujjayī

Ujjayī kuulub rahustavate prāņāyama’de hulka, joogateraapias kasutataksegi seda närvisüsteemi rahustamiseks ning vaimsete pingete maandamiseks. Psüühilisel tasandil on sel hingamisel tugevalt lõdvestav toime. Ujjayī prāņāyama’t kutsutakse ka psüühiliseks hingamiseks, mis juhib meid meele peenemate tasanditeni ja suurema tundlikkuseni. Ujjayī aitab vähendada unetust ning soovitatakse seetõttu praktiseerida selili lõdvestusasendis enne uinumist. Ujjayī madaldab südamelöögisagedust ning on tõhus vahend kõrge vererõhu puhul.

Istu mugavas meditatsiooniasendis. Hoia näolihased lõdvestunud olekus kogu praktika vältel. Vii tähelepanu esmalt ninasõõrmetele, tunneta sisse- ja väljahingamist seal. Seejärel keskendu kurgupiirkonnale, püüa tunnetada, et kurgus on väike ava, mille kaudu õhk liigub sisse ja välja.

Kui hingamine on muutunud aeglasemaks ja sügavamaks, pigista pisut oma kõri kokkupoole, nii et hingamine tekitab kurgus merekohinale sarnast heli. Kuna kurguavaus on nüüd kitsam, muudab see hingamise veel pikemaks ja aeglasemaks. Õige praktiseerimise korral kaasneb iseenesest kõhuhingamine – sisse hingates liigub kõht ettepoole, välja hingates tagasi selgroo poole ja kokkupigistuse tunne kõhus. Kasuta sügavat joogahingamist: nii sisse- kui väljahingamised on pikad ja sügavad, läbi nina. Ära pinguta heli kuuldavaletoomisega, see võib kuuldav olla vaid sulle endale. Iga sisse- ja väljahingamise järel hoia mõned sekundid hinge kinni.

Kestus: 10 kuni 20 minutit. Tekst ingajooga.ee

Mina pärast harjutuste tegemist! Ülirahul, mis siis, et elu on nii kaootiline.

4-7-8 (x4)

Seda hingamisharjutust teen ma siis, kui mul und ei tule. Seda saab teha igas positsioonis ja igal ajal. Nt ka siis, kui lapsed marru ajavad. Ära unusta lauset: vasta, mitte ära reageeri! Seega hinga 4-7-8 ja kõik saab korda 🙂

Hinga suu kaudu välja häälekalt. Sule suu ja hinga rahulikult nina kaudu sisse. Loe samal ajal neljani. Hoia hinge kinni, samal ajal lugedes seitsmeni. Läbi suu hinga välja häälekalt, lugedes kaheksani. See oli üks hingetõmme. Tee neid kokku neli. LINK Vaata, kuidas Dr. Weil oma kodulehel ise seda harjutust teeb.

Mina kujutan ette, et mu kopsud jagunevad kolmeks. Üks on kõhus, teine südame all ja kolmas südame juures. Ma alustan sisse hingamist kõhust, siis liigun üles kuni südameni, täidan kõik need “kolm kopsu” ja lasen kehal vabalt kaasa liikuda. Välja hingates surun õhu välja südame kohalt, siis südame alt ja siis tõmban kõhu täitsa selgroo vastu. Pilateses on kehahoiak selline, et seisad sirgelt, vaagna lükkad ette, surud tagumikus lihased tugevalt tahapoole kokku ja kõhu hästi selgroo vastu, selgroog peab jääma sirgelt. Tunned pinget vaagnaosas. Hingates proovin ma ka sama teha, isegi siis kui istun. Aga see pole tähtis, eriti, kui sa pole kordagi pilateses või joogas käinud 🙂 Ära stressa selle pärast. Tunneta oma keha ise, sa pead end mugavalt tundma.

Veel hingamisharjutusi leiad siit: LINK Dr. Weil, kolm hingamisharjutust.

Panin 3 minutilise video Momsquadi storysse, läheb HIGHLIGHTi. Sellest, kuidas mina teen Ujjayī hingamisharjutust. See on põhimõtteliselt sama nagu õpetus Ingajooga lehel. Mõnusat hingamist ja jaga oma kogemust minuga ka!

Mariann

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Next Post

Heaolu ja rõõm sõprusest

L nov. 7 , 2020
Ma olen nii tänulik oma sõbrannale, kes oskab kõige õigemaid asju kõige õigemal ajal öelda. Ma olen üsna kindel, et minusuguseid õnnelikke inimesi on vähe, […]