Vana aastaõhtu rituaalid või vanarahva tarkused:

Uusaastalubadused

Kirjutan sellest, kuidas mina neist mitte midagi ei tea. Ei ole ma neid kunagi andnud ega vist anna ka. Küll, aga olen mõelnud mida kõike vägevat ma uuel aastal tegema hakkan. Küll on need trenni ja toitumisega seotud, küll aeg iseendale. Kõlabki vist nagu lubadus juba? Ei oska öelda, sest kindlalt ei määratle ma midagi. Kas need lubadused kirjutatakse ka kuhugi üles või millal need öeldakse-ma ei tea. Oleks ilmselt hea hakata siin guugeldama, aga ma ei hakka, muidu pean veel neid lubadusi andma ka hakkama😂😂

Õnne valamine 

Jep, seda ma olen teinud, aga jällegi mitte igal aasta lõpul. Sulatame tina ja valame külma vette ja vaatame mis kujuke sealt välja tuleb ning hakkame spekuleerima mida see võib uuel aastal meile tähendada. Kui lapsed suuremad on, siis nendega oleks seda väga vahva teha ma usun. Siiani olen seda teinud ainult enda jaoks. 

Uue aasta esimene toit olgu kala

Ma ei tea, kas keegi veel sellist asja teab või teeb? Mina küll.

Uuel aastal esimene toit olgu kala.. Ja lapsest saati on mu küsimus olnud, et kui vaatan ära ilutulestiku ja tulen tuppa ja hakkan jälle tohutult toitu sisse ahmima, et kas siis võtan esimesena kala? Või kui magan ära ja ärkan, kas siis söön esimesena kala? Mida iganes – ma teen mõlemat😂 Küsisin õelt ja tema ütles, et siiski siis kui tuled õuest tuppa söö kala! Aa ok

Sel aastavahetusel oli kala ostetud, peale ilutulestikku läksin ma magama ega söönud midagi ja hommikul ärgates polnud mul meeles see kalaasi ja sõin makaronisalatit. Ups

Igatahes esimeseks toiduks kala pidavat terveks aastaks õnne tooma vanarahva tarkuse järgi 

Teate midagi sellest? 

Ma nüüd küll korra guugeldan

Ma ei leidnud midagi eriti, aga elu24 artiklis ütleb sellist asja kala kohta:

Kala:
Meres on kalu küll ja veel, mis on ka ilmselt põhjus, miks just kalu peetakse üleilmselt külluse sümboliks. Aasias on kohti, kus on kombeks aastavahetusel süüa ära terve kala, et uuel aastal rikkus koju tuua.

Kala kohta guugeldades leidsin selle kroonika artiklist(panen lingi ka)

ja nii on meie perel ka alati tavaks olnud:

12 erinevat toitu laual

Vana-aasta õhtul peab olema laual 12 erinevat rooga, siis ei tule uuel aastal nälg majja. Tavaliselt on olnud isegi rohkem toite, aga 12 kindlasti. Aastas on 12 kuud, laual 12 toitu. Selline värk. 

Toidulauda ei tohi uusaastaööl ära koristada

Jällegi pidi halba õnne tooma. Selles samas artiklis mille linki jagasin ütleb veel nii, et halb õnn seisneb selles, et uuel aastal ei jätku toitu. Mina isiklikult kõiki asju tõesti ära ei korista, teen seda järgmisel päeval põhjalikult. Mõned toidud panen siiski külmkappi ja mõned nõud pesen ära ka. 

Saunaskäik

Vanal aastal käiakse saunas,et ikka puhtalt uude aastasse minna. Üldiselt olen seda siiski teinud või noh kui pole sauna, siis pesemas käinud kindlasti. Siit meenub kohe ka uus teema.. 

See milline sa oled aastavahetusel, sellisena lähed sa ka uude aastasse

Kõlab igati loogiliselt ju. Jällegi guugeldama ma nüüd ei hakka kas sellest veel midagi räägitud, aga minu ema ja vanaema ütlesid nii. Sellest ka järeldus-kõik teevad end ilusaks, panevad kaunid riided selga ka siis kui nad ainult üksi kodus, sest sellisena nagu oled lähed sa ka uude aastasse ja sellisena selle veedad (seda ma tegelikult ei tea). 

Ärge võtke midagi puhta kullana, mis siin kirjas on. Kirjutan siin ainult enda pere tavadest. Neid pole küll palju, kuid mõni siiski. Kindlasti läks mul midagi ka meelest ära, see oleks nii tavaline. Igatahes mõtlesin ainult lubadustest kirjutada, aga tuli natuke rohkem juttu. Kas teil on ka mõni tava aastavahetusel? Panen siia lõppu ka eelmisele aastale kohase luuletuse mille mõtlesin. 

Soovin kõigile head uut aastat, palju armastust ja kordaminekuid, et uus aasta oleks parem kui eelmine!! 

Aa ja loomulikult, et need uusaastalubadused teil siis kindlasti ka täidetud saaksid! 

***

Sellel aastal olime

Kõik hajutatult maskides

Kas 2021 tohime

Me käia suurtes parkides

Et poleks ees meil maske

2 meetrit hoidmaks distantsi

Et autos istudes ei tehtaks teste

Ja kõigil firmadel oleks finantsi

Kas palun palun saaks nii,

Et 2021 oleks free

Maiu

3 thoughts on “Vana aasta lõpp ja uue aasta algus

  1. Olen ka selliseid vanarahva tarkusi kuulnud. Üldiselt ise pole midagi järginud, peres pole kunagi neid kombeid olnid, ju sellest see nii ongi😀
    Aga ma ise pole kunagi lubadusi andnud, vähemalt mitte veel. Teades mind siis leiaksin igast vabandusi ja murraks neid nigunii😀Tuleb loota, et tuleb parem aasta.
    Ma pole vist kunagi tina valanud, aga seda tahaks teha küll. Mulle meeldib vaadata ja lugeda mida mulle “nii öelda” ennustajad (tähemärgi abil) ütlevad ja siis alati vaatan aasta lõpus kas miskit läks täide.😊

    1. Ehk kunagi siiski hakkad midagi järgima, kes teab. Lubadustega on ka vast nii, et nende jaoks tuleb see õige hetk, et jah ma annan. Tina valamine on väga huvitav ja hiljem arutleda mida sa selles näed, veel ägedam. Ja saab selle ju endale kuhugi riputada või talismaniks jätta. Mega lahe. Proovi kindlasti!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Next Post

Unistused ja eesmärgid

T jaan. 5 , 2021
Ma teen kaasa Mel Robbinsi tasuta kursust, millest ma juba olen rääkinud. Aga panen uuesti lingi, sest sellega saab ikka veel ühineda ja järgi vaadata […]

Sarnased lood