Gary Chapman on kirjutanud imelise raamatu “Armastuse 5 keelt”. Mis on Sinu armastuse keel? Mida Sina vajad, et Sinu armastuseanum oleks täis? Kas Sul on vaja kuulda tunnustavaid sõnu oma elukaaslaselt? Hindad Sa hoopis kvaliteetaega ja jäägitut tähelepanu? Soovid hommikul padja alt leida kingitusi? Tahaksid, et töölt koju tulles oleks toad korras ja toit laual? Vajad Sa rohkelt füüsilist puudutust?

Viis armastuse keelt

Nagu juba võisid aru saada, siis armastuskeelteks on: tunnustussõnad, kvaliteetaeg, kingitused, teenimise kunst ja füüsiline puudutus. Ma ei hakka raamatut ümber jutustama, sest see on nii kerge raamat. Me lugesime selle abikaasaga kahe päevaga läbi. Esiteks see kogemus, kus mina loen valjult raamatut ette ja tema kuulab, oli väga huvitav ja tore. Me saime mõlemad nii palju mõtteid juurde ja tegelikult on see kõik väga lihtne. Ma teadsin, millest ma suhtes puudust tunnen ja küsisin seda. Samas ei saanud teine pool sellest aru, sest tema tahtis midagi muud. Tema rääkis teist armastuse keelt. Enne selle raamatu lugemist ei osanud ma üldse mõeldagi, et meil on mingi armastuse keel.

Me avastasime Taaviga, et meil on kaks armastuse keelt ja me mõlemad räägime neid keeli, aga minul on esmane kvaliteetaeg ja temal füüsiline puudutus. Minule on füüsiline kontakt ka tähtis ja teisel kohal. Ma ei räägi siin ainult seksist. Kui ta tuleb töölt, siis on kell nii palju, et ta veedab enamuse aja lastega, sest see on tema ainus hetk nendega põhimõtteliselt. Ainuke, mis meie saame teha on üksteist kallistada, hoida, suudelda ja siis “röövivad lapsed ta ära” haha, no nii robustselt on 😀 Aga minu armastuse esmane keel on kvaliteetaeg, seega minu armastusanum on vaikselt tühjenenud, sest meil ei ole kahekesi aega just väga palju. Kvaliteetajast kell 21-23 rääkida on küll liiga entusiastlik, sest mina olen selleks hetkeks, kui Taavi laste magamistoast tuleb, täiesti läbi, et jaksan ainult kaisus kuulata, kuidas tema tööpäev läks.

Kas ma tunnen enda sees armastust?

Ma olin jaanuaris üle nädala perest eemal ja ma märkasin, et ma ei igatse armastuse järele. Või kuidas öelda.. ma just igatsesin, aga mõtlesin seda kuskilt mujalt otsida. Ma suunasin energia enda tervise paranemisse, enda armastamisele ja arvasin, et mul pole energiat meie paarisuhte üles soojendamiseks. Mina olin juba alla andnud ja tulin tagasi mõttega lahku minna. Nüüd ma mõistan, kuidas me nii erineval leheküljel olime. Temal oli füüsiline kontakt kogu aeg olemas ja armastuseanum üsna täis. Minul aga tühi, sest kvaliteetselt-kahekesi-aega veetsime viimati 7 kuud (juuli 2020) tagasi. Ja enne seda 10 kuud (september 2019) tagasi. See muster on olnud pärast laste saamist selline ja pole siis midagi imestada, et ma karjun tähelepanu järele. Eelmine nädal olime ühe päeva kahekesi koos ja ma tundsin, et ma tahan valida armastust. Ja see armastus on vaikselt tagasi voolama hakanud.

Kvaliteetaeg ja füüsiline puudutus

Selle raamatu lõpus on suur test, kus saad valida kahe tegevuse vahel, mis sinu jaoks on olulisem. Nt: 1. ‘Me suudleme sageli’ (füüsiline puudutus) versus ‘Ma tunnen, et ta näitab huvi asjade vastu, millest mina hoolin’ (kvaliteetaeg) 2. ‘Ta teeb natuke rohkem kui ta peab’ (teenimiskunst) versus ‘Ma saan kingituse, mille valimisel ta on minule mõelnud’ (kingituste saamine) 3. ‘Ma pean midagi temaga koos tegema’ (kvaliteetaeg) versus ‘Ma kuulen temalt toetavaid sõnu’ (tunnustussõnad). See test natuke toetas, sest ma arvasin küll kohe, et minule on kvaliteetaeg tähtis, aga samas meeldib mulle kingitusi saada (millisele naisele ei meeldiks lilli saada 😀 ) ja füüsiline kontakt on oluline ka, samas tunnustussõnu oleks ta tore kuulda.. Teenimise kunstiga on selline tore asi, et mu mees on nii abivalmis, et tema paneb nõud ja pesu masinasse, sellega on mul korras 😀

Mulle hullult meeldis, et raamatus oli kirjas ka harjutused, mida teha. Nii oli ka kirjas, mida võiks kallimaga koos teha. Ma panen need siia kirja, sest mul endal polnud enne üldse ideid, mida teha. Täitsa päriselt 😀 Nüüd juba mõned on lisandunud.

 • Kvaliteetaeg: Veedame nädalalõpu mägedes (vahel lastega, vahel kahekesi);
 • Einestame kenas restoranis, mõnikord ka lihtsalt kiirsöögikohas;
 • Kui ma õhtul koju tulen, istume ja räägime oma päevasündmustest. (Mees ei vaata samal ajal telerit)
 • Veedame aega koos lastega;
 • Veedame lastega aega mänge mängides;
 • Lähen perega laupäeviti piknikule;
 • Võtan puhkuse vähemalt kord aastas ja veedan selle perega;
 • Lähen abikaasaga jalutama ja me vestleme omavahel; (Nimekiri raamatust)
 • Minu lisa: Teeme koos savist aksessuaare;
 • Teeme koos mingit hobitegevust;
 • Kui me oleme kaugel üksteisest, siis saadame sõnumeid või pilte millestki, mida me näeme;
 • Võtame ette mingi ühise eesmärgi;
 • Õpime koos midagi uut;
 • Teeme kord nädalas kohtinguõhtu;
 • Võtame päevas 20 minutit 1:1 aega;
 • Käime kahekesi saunas vähemalt kord kuus (Maailma parimad vestlused toimusid meil enne lapsi saunas :D)
 • Me vestleme tunnetest. Mis pani see nädal end halvasti tundma, mis tekitas head meelt, mis inspireeris, mis vihastas, mis kurvastas, mis rõõmustas. Nii tööl kui suhtes.
 • Füüsiline puudutus: Väljenda oma valmidust intiimsuhteks – ehk ole ka vahelduseks algataja, kui sa muidu pole;
 • Hoiame käest kinni, kui kõnnime;
 • Kui teeme koduseid toimetusi, siis oleme lähestikku;
 • Kui vaatame filmi, siis kaisus;
 • Hüvastijätuks ja tervituseks suudleme, kallistame ja ütleme kui väga me teineteist armastame; (Õnneks on sellega hästi 😀 )
 • Puudutame sündsalt teineteist ka suures seltskonnas olles;
 • … Kui Sul tekib ideid veel, siis kirjuta kommentaari! (:

Ma loodan, et sa haarad selle raamatu järele isegi siis, kui sinu armastuseanum pole tühi. Sest enne, kui mina endale seda teadvustasin, et ok, nüüd on küll kõik väga metsas.. enne seda tundus kõik väga ok, sest ma saan ju aru, et väikeste lastega, tugivõrgustikuta ei saagi nii tihti kahekesi olla kui tahaks. Võtsin seda kui fakti, et nii see elu praegu on. Nüüd ma tean, mida silmas pidada ja kuna sellel on mingi teaduspõhi ka all, siis davai – hindan seda aega, mis mul abikaasaga on ja otsin võimalusi, kuidas kvaliteetselt aega veeta 🙂 Ja minu abikaasa mõistab mind, et see päriselt on ka asi, mida ma vajan, et olla õnnelik. Mitte et ta enne sellest aru poleks saanud, aga enne tundus talle, et ma veits käsutan.. No tegelikult ma seda suht käsuvormis nõudsin ka.. Õhh. Aga nüüd ma ei pea enam kunagi loodetavasti mainima, et ou, millal ma tähelepanu saan? 😀

Armastusega,

Mariann

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Next Post

Armasta kõigepealt iseend

K veebr. 3 , 2021
Veebruar on armastuse kuu. Räägime siis armastusest. Kui sul on pere, siis keda kõige rohkem armastama peab? No emad vastavad nagu ühest suuust:LAPSI!! Lapsed ikka […]